Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...VN pokusy


Titul článku:  VN pokus - plazmová koule

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Následující článek popisuje vysokonapěťové zařízení, jenž může být vysoce nebezpečné. Tento článek neslouží jako návod a autor nenese jakoukoliv odpovědost za případné škody na majetku a zdraví. Toliko na úvod.

Jak jsem psal již v minulém článku, vyrobil jsem z televizního vysokonapěťového transformátoru měnič z 12V stejnosměrných na 16 000V střídavých. Jako první pokus byl vyzkoušen tzv. Jakubův žebřík. Klikněte si na článek.

Dnes jsem se pustil do plazmové koule. Stačí, abyste na VN výstup trafa připájeli obyčejnou žárovku o velikosti 100W. Vodivost plynu uvnitř skla je podstatně vyšší, takže dochází k nádherným výbojům. Jedno je zajímavé - pokud jsou výboje přirozené, mají modrou barvu. Jakmile se však dotknu skla prstem, výboje se změní na ostře žluté. Nejvíce je to markantní na video záznamu pokusu. Video o velikosti 2MB a formátu MPEG1 máte možnost shlédnout ZDE.

Malý komentář k fotkám - na první je vyfocen generátor vysokého napětí cca.16kV. Maličko jsem zvětšil chladič výkonových tranzistorů - teď to může jet v kuse bez možnosti přehřátí. V pozadí vidíte zdroj 12V, vyrobený z počítačového spínaného zdroje. Druhé foto pak ukazuje plasmový výboj uvnitř žárovky.

22.5.2008 - dnes jsem zkusil na výstup transformátoru připájet VN násobič ze staré barevné televize. Jedná se o výrobek firmy Siemens a na můj vkus má příliš mnoho přívodních vodičů. Zkusil jsem to kombinovat, až se těch 16kV střídavých vynásobilo a hlavně usměrnilo na napětí, jenž dávalo na výstupu výboje o délce cca. 2cm. Výboje jsou úplně jiné - jasně září a hlavně vydávají ohlušující rány. Tady už jde při dotyku o život - stejnosměrný proud o tomto napětí je opravdu nebezpečný. Natočil jsem video, klikněte si SEM

Vložil: LTX   Dne: 25.11.2008   Čas: 21:19:11