Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...můj blog


Titul článku:  Laserová dioda z DVD vypalovačky - výkonnější laserové ukazovátko...

Dnes jsem se maličko odchýlil od tématu a rozkuchal jsem vadnou DVD vypalovačku. Celé to zařízení obsahovalo jednu kýženou součástku - laserovou diodu, sloužící na vypalování DVD a svítící jasně červeně. Druhá laserová dioda pro vypalování CD svítí infračerveně a tudíž její světlo není vidět - a je více nebezpečnější pro oči. Varuji Vás - nikdy se nedívejte do laserového paprsku, neboť to může být to poslední, co v životě uvidíte. O to více, že se v tomto případě jedná o laser třídy 3b(III.b) a ten je opravdu nebezpečný(Na území USA je takovýto laser již považován za zbraň). Tak jsem pomocí odporu zařazeného sériově s LD nastavil proud rovnající se cca.100mA. Více naleznete na stránkách DANYKA.

Teď ve tmě dosvítím pomocí laseru až na cíle vzdálené přes 200m a to je paprsek ostřen optikou z bývalé ČB mini kamery - mám jej rozostřen, aby se rozložilo záření na větší plochu a nebylo tak nebezpečné. Ublížit oku totiž může i náhodně odražený paprsek, kupříkladu od zrcadla. Takže tento článek berte pouze jako zajímavost, nejedná se o návod, a tudíž nenesu za případnou újmu na zdraví a další škody odpovědnost.

Na první fotce vidíte v detailu vlevo nahoře laserovou diodu v mechanice DVD vypalovačky a na druhé pak mnou promítnutý paprsek na strop chodby. Jelikož měl foťák delší expozici, podařilo se mi vykroužit kolečko. Poslední fotka ukazuje celé zařízení - je napájeno dvěma alkalickými články AA.


Vložil: LTX   Dne: 22.6.2009   Čas: 20:36:23