Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...okolí


Titul článku:  Hrad Potštejn

Málokdo přehlédne rozsáhlé zříceniny jednoho z největších hradů na našem území. Naleznete jej na vysokém kopci, nad stejnojmennou obcí Potštejn. Hrad a okolí se stalo známým místem mimo jiné i proto, že sem spisovatel Alois Jirásek zasadil děj svého románu Poklad.

Na úvod Vám chystám maličkaté srovnání, jak vypadal hrad za minulého režimu, kdy jej obhospodařovaly a opravovaly skupinky nadšenců, častokráte bivakující v areálu(Levou fotku jsem fotil v roce 1987 Smenou 8M na čb film). Díky nim a částečné podpory státu se zříceniny podařilo zachránit před úplným zřícením. Hrad totiž dlouhou dobu vesele chátral. S podobným přístupem dobrovolníků jsem se setkal před dvěma roky na Slovensku - v objektu dosti zachovalé zříceniny hradu Lietava u Žiliny.

Pro srovnání si klikněte i na pravou fotku, dokumentující stav prostorů za čtvrtou hradní branou dnes( Fotku jsem si vypůjčil z neoficiálních stránek obce Potštejn - www.potstejn.com). Za branou jasně vidíte rozdíl, dnes se tam nachází dřevěný objekt správy hradu, pokladna a občerstvení.

Rok 1987 :-) Nyní :-)

Dnes je hrad ve správě Obecního úřadu obce Potštejn. Postupně je rekonstruován a v minulosti bylo zbudováno opevnění se základy kruhových věží. Díky opravě sklepení v areálu hlavního hradního paláce, máte možnost během prohlídky hradu zhlédnout útrpné právo středověku - ve sklepení je totiž mučírna. V současné době probíhají práce na kostelíku sv.Jana Nepomuckého, který nechala koncem 18.století na hradě postavit Barbora Harbuval Chamaré. Momentálně probíhá restaurace obvodového zdiva do původní podoby a na hradě se netají s tím, že by v budoucnu mohlo dojít k zastřešení objektu. Na následující fotce pořízené z ultralightu, je jasně vidět v horní části nové opevnění se dvěma kruhovými věžemi. Vpravo se pak nalézá rekonstruovaný kostelík - přední stěna je již plně dokončena.

Pohled z ultralightu :-)

Vřele doporučuji prohlídku hradu. Trvá přibližně padesát minut a průvodce Vám vše okomentuje. V letních měsících je prohlídka zpestřena ukazkami šermu a dobových obleků. I dětičky si přijdou na své, neboť výpravu povětšinou pronásleduje stádečko kamerunských koziček. Děti si je hladí a kozičky slouží na hradě coby sekačka strmých travnatých ploch.

Související články:

Hrad Potštejn na www.hrady.cz

Neoficiální stránky Potštejna s popisem cest k hradu

 

Následují fotky - klikněte si na ikonky pro zvětšení:

Čtvrtá hradní brána :-) Hrad z obce Potštejn :-) Třetí hradní brána :-) Hradní studna :-) Pohled na Potštejn z hradu :-)

Vložil: LTX   Dne: 4.6.2006   Čas: 21:31:43