Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...okolí


Titul článku:  Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou...

V neděli jsme podnikli menší výlet po okolí. Prvním cílem se stala Chata na Vyhlídce, nalézající se nad městem krajky - tedy Vamberkem. Autem vyjedete na kopec odbočkou z horního vambereckého náměstí. Jde to samozřejmě i na kole, což v brzké době napravíme. Ze Sopotnice vede cesta přes Brnou u Potštejna. Pak už jen zbývá vyšlapat táhlý kopec na vrchol a po vrstevnici dojedete až k Chatě na Vyhlídce.

Po vynikajícím rodinném obědě jsme z vyhlídky prohlédli okolí Vamberka, dále se vše topilo v nízkoletících mracích. Alespoň jsme si určili náš další cíl - město Rychnov nad Kněžkou a jeho náměstí. Právě tam se nachází nedávno otevřené Muzeum hraček. Naleznete jej na rychnovském Starém náměstí, na radnici, v čísle popisném 68. Záměrem muzea je přiblížit život dětí v období let 1880-1960. A to se mu náležitě podařilo. Strávili jsme s dětmi více než hodinu ve třech místnostech zaplněnými vzácnými exponáty. A navíc i funkčními.

Dále mi dovolte doslovnou citaci ze serveru Muzea hraček. Samotné muzeum vzniklo díky nadšení několika sběratelů, kteří dali k dispozici své sbírky a soustředily je do jedné společné expozice. Proto zde najdeme nejen panny s porcelánovou hlavou, ale také pokojíčky, obrázkové knihy, dobové fotografie z přelomu 19.století.

V prvním poschodí radnice na Starém náměstí, kde Magdalena Dobromila Rettigová dopsala v roce 1825 Domácí kuchařku, najdeme od letoška už ve třech místnostech expozici hraček od roku 1880 do poloviny 60. let 20.století. K vidění je ucelená sbírka panenek s porcelánovou hlavou.

Příchozího nejspíš překvapí, že byly i panenky charakterové, vyrobené podle skutečného dítěte, či textilní panenky budoárové; tyto"panenky na pohovku", které nebyly určeny ke hraní, byly vždy elegantně, módně oblečené do interiéru 20. a 30. let 20. století. Vyráběly se z látky a jejich oblečení bylo kvalitní a nákladné. Na letošní sezónu je tu několik překvapení - nádherná 120 cm vysoká panna s porcelánovou hlavou a dobovou výbavou z roku 1887

.  

Následují fotky - klikněte si na ikonky pro zvětšení:

Chata na Vyhlídce :-) V dáli s komínem Rychnov nad Kněžnou :-) Na Vyhlídce :-) Loutkové divadlo v muzeu :-)

Vložil: LTX   Dne: 5.6.2007   Čas: 21:33:23