Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...elektronika


Titul článku:  Oscilátor s tyratronem TCH4B - rusky TХ4Б

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Nejprve maličký Disclaimer: Následující článek popisuje zařízení, jenž může být vysoce nebezpečné a to již způsobem napájení - přímo z rozvodné sítě 230V. Toto zařízení by měly konstruovat pouze osoby mající odpovídající elektrotechnickou kvalifikaci. Tento článek neslouží jako návod a autor nenese jakoukoliv odpovědnost za případné škody na majetku a zdraví.

Dnes jsem hledal na půdě nějaké elektrosoučástky a podařilo se mi objevit pár ruských tyratronů - měl jsem je jako část výhry z republikového přeboru elektronické soutěže - konané někdy v roce 1985. No jo, jsem holt pamětník ;-) Zkoušel jsem zapojit tyratron jako oscilátor a celkem se to povedlo. Vyzkoušené zapojení se nalézá na jedné z fotek.

Ptáte se, co je to vlastně tyratron? Jedná se v podstatě o elektronku - triodu se studenou katodou. Aby mohla fungovat a naskočil v ní výboj, je plněna směsí plynů neon-argon.Jedná se o celkem historickou součástku, v dnešní době ji plně nahradily polovodičové tyristory. Tento tyratron TCH4B se s největší pravděpodobností vyskytoval v nějaké ruské černobílé televizi.

Až do dnešního dne jsem neměl odvahu takovouto součástku zapojit do obvodu. Na netu jsem si nalezl provozní údaje - anodový proud - 3mA, max napětí na anodě - 220V. Jelikož nemám potřebné trafo, tak je to napájené přímo ze sítě. Napětí na filtračním elytu dosahuje výše 320V, takže jsem bleskurychle spočítal anodový odpor - vyšlo mi 100kOhm. Ten odpor paralelně k elytu je vybíjecí, pro jistotu.

S nedočkavostí jsem zapojil takový bastl - hnízdo, ale bylo to jen o ten pokus. Prozatím jsem nenašel smysluplnější využití. Obvod naskočil na první zapnutí a já se kochal nádherně teplým výbojem uvnitř baňky. Posléze došlo i na osciloskop a já tak mohl zjistit, že z toho oscilátorového zapojení leze pilovitý průběh s amplitudou 15V. Multimetr vpravo pak ukazuje skutečné anodové napětí za tím anodovým odporem - jedná se o 160V. Takže vše běží v normálu.

Vložil: LTX   Dne: 7.2.2009   Čas: 20:30:38