Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...elektronika


Titul článku:  Co je to softstartér?

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Stále více se mi hromadí na emailu dotazy - Co je to softstartér?. Totéž hledá stále více lidí i na našem webu, takže tomuto tématu věnuji speciální článek. Možná i proto, že mám s tímto typem zařízení bohaté zkušenosti.

Takže - co je to softstartér? Jedná se o elektronické průmyslové zařízení, které má za úkol plynulé spuštění asynchronního, třífázového nebo jednofázového motoru, což je závislé na výkonu. Asynchronní motor je vlastně nejpoužívanějším typem motoru a běžně se jeho rozběh a regulace otáček provádí změnou frekvence pomocí složitějšího frekvenčního měniče. Jenomže, frekvenční měnič je relativně drahý a v případě, že nepožadujete regulaci rychlosti a spokojíte se s pouhým regulovaným rozběhem, postačí softstartér. Tím se dostáváme k vlastní vhodnosti aplikace - takhle rozbíháme třeba velký ventilátor, nebo zdvihací stroj. Já mám zkušenosti s rozbíháním drátotažných válců o výkonu 37kW. Má to však jeden háček. Na displeji softstartu si zvolíte rozběhovou rampu třeba 20sec. Jenomže, pokud není pohon dostatečně zatížen, asynchronní motor má tendenci bleskurychle zrychlovat až do svých asychronních otáček - ty jsou o skluz menší, než činí otáčky točivého magnetického pole ve vinutí. To však není až tak důležité - nezatížený motor vám dosáhne maximálních otáček třeba už za dvě vteřiny. Tento problém je pak potřeba řešit připojením zpětné vazby - buď tachodynamem na motoru, či inkrementálním snímačem. To už záleží na konkrétní aplikaci - různí výrobci mají jiné vstupy pro zpětnou vazbu a mnoho výrobků nemá vůbec možnost zpětné vazby.

Nakousl jsem problém zpětné vazby. Co tím získáte? Hned vysvětlím. Nastavíte-li si na softstartu rozběh 30sec., softstartér bude motor skutečně rozbíhat dosti drastickým způsobem po nastavenou dobu. Proč drasticky? Softstart se snaží otáčky motoru regulovat pulsně šířkovou modulací přes sadu tyristorů, a to napětím. Není pak divu, že motor který má jmenovitý proud 75A, bere po dobu rozběhu třeba i 300 a více ampér. Tím je značně tepelně namáhán, nemluvě o přívodních vodičích a jističích. My máme ve firmě drátotažnou linku a osmi pohonech a je nutné je rozbíhat postupně, neboť při hromadném startu spolehlivě vypadne deon v trafostanici. Jedná se však o levnější rozběhový systém a v dané aplikaci vyhovující.

V souvislosti s postupným spouštěním motorů mám ještě jeden postřeh. Pokud chcete ušetřit ještě více, postačí na linku aplikovat pouze jeden naddimezovaný softstartér. Nadřazený řídící systém - PLC pak pomocí programu připojí softstart na jeden motor a rozběhne jej. Jakmile softstart zahlásí ukončení rozběhu, PLC přemostí softstart stykačem - provede takzvaný By-Pass. Poté je stykači softstart přepojen na druhý motor a rozběh pokračuje i na další motory. Tímto způsobem máme řešenu jednu výrobní linku k plné spokojenosti. Bezproblémový je především poslední krok přímého připojení motoru na síť(Při By-Passu), neboť se vše odehrává v synchronizaci se síťovou frekvencí. Když jsme totéž testovali s frekvenčním měničem, motor při připojení na síť dostal řádný kopanec, jak se srovnal se sítí. Frekvenční měnič má totiž stejnosměrný meziobvod a jeho výstup není synchronizován se sítí.
Tímto se dostáváme k principu softstartéru - na schématu jasně vidíte, že se jedná v podstatě o řízený usměrňovač, tvořený třemi tyristorovými bloky(V každém pouzdru se nacházejí dva proti zapojené tyristory). O řízení se stará mikroprocesor, který vyrábí pulsně-šířkovou modulaci(PWM - Pulse Width Modulation) dle potřeby rozběhu. PWM je přiváděna na řídící elektrody tyristorů.

Vložil: LTX   Dne: 16.12.2008   Čas: 10:34:12