Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...můj blog


Titul článku:  Oprava elektronkového přijímače Talisman...

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Před nedávnem mi známý daroval velice staré elektronkové rádio Talisman. Jedná se o exemplář, vyráběný Teslou v roce 1953 až 1958, takže to fakt hodně starý. Jelikož to byly přijímače téměř miniaturní z tehdejšího pohledu, byl vypuštěn síťový transformátor a přijímač byl tzv. univerzální - kostra přístroje byla přímo spojena se sítí. Záleží na tom, jak strčíte zástrčku do zásuvky - buď je na kostře fáze, nebo nulák. Stačí to zkontrolovat fázovou zkoušečkou, což není problém, když už nemám oddělovací transformátor. Z provozního hlediska je to jedno, stačí kostru umístit do izolované skříňky. Dnes by to normami jistě neprošlo

Včera jsem popisoval nové zapojení s tyratronem - nachází se ZDE. Dnes jsem ve starém rádiu objevil zkratovaný svitkový kondenzátor u usměrňovací elektronky. Z toho důvodu se přepálily obě žárovičky nad stupnicí ladění. Ty žárovky tam slouží jako pojistky. Jakmile se zvedne odběr, přepálí se.

Na Internetu jsem odpoledne objevil schéma od toho Talismanu a už se mi podařilo oživit koncový zesilovač, tvořený lampou UBL21 - je to pentoda se dvěma diodama. Před tím se nachází dvě UCH21, což jsou triody a heptody v jedné baňce. V usměrňovači je pak poslední, čtvrtá elektronka - UY1N. Už podle prvního písmena ve značení elektronek je jasné, že se jedná o speciální řadu sériově žhavených elektronek, která měla s co nejmenším počtem kusů obsáhnout žhavení přímo ze sítě - tedy bez transformátoru. Za vše hovoří třeba koncová UBL21 - žhavicí napětí 55V a proud 0,1A. V případě sériového žhavení je právě podstatný jednotný proud, napětí se sčítá, ale to už vyplývá z Ohmova zákona ;-)

Aktualizace 9.2.2009 - Dnes jsem dokončil opravu elektronkového skvostu z roku 1954 - Talismana, jak můžete vidět na dnešní fotce. Radiopřijímač je uložen ve své bakelitové skříňce. Stačilo nakonec vyměnit jeden zkratovaný kondenzátor a už to hraje. Ještě jsem přeměřil napětí na jednotlivých elektronkách a vše sedí dle původního schématu. S anténou dlouhou asi tři metry v místnosti to hraje na středních vlnách Svobodnou Evropu, tedy Český rozhlas 6. Na dlouhých pak nějakou polskou stanici a na krátkých se toho chytne celkem dost, dosti zdáli. Rádio hodně topí, má příkon 45W. Konstrukce celkově se čtyřmi elektronkami byla na svoji dobu dosti revoluční - není divu, když se jednalo o znárodněnou továrnu prapůvodně od r.1946 firmy Phillips, takže tam byly nejnovější technologie té doby k dispozici.

Vložil: LTX   Dne: 8.2.2009   Čas: 21:07:56