Článek ze serveru:  http://www.sopotnice.eu

Z kategorie:  ...Tesla trafo


Titul článku:  DRSSTC - Teslův transformátor s laděným primárem...

Nejprve maličký Disclaimer: Následující článek popisuje vysokonapěťové zařízení, jenž může být vysoce nebezpečné a to již způsobem napájení - přímo z rozvodné sítě 230V. Toto zařízení by měly konstruovat pouze osoby mající odpovídající elektrotechnickou kvalifikaci. Tento článek neslouží jako návod a autor nenese jakoukoliv odpovědnost za případné škody na majetku a zdraví.

Ráno jsem tak brouzdal po internetu a objevil přitom další modifikaci polovodičově buzeného tesláku - tady DRSSTC(Dual Resonant Solid State Tesla Coil). Co se za tímto skrývá? Jak jsem psal již dříve, u tranzistorového buzení transformátoru není nutné, aby byla primární cívka v rezonanci se sekundárem. Frekvence je totiž vyráběna elektronicky v budiči. DRSSTC však využívá kondenzátoru sériově s primární cívkou, čímž se i ta naladí do rezonance. Velikou výhodou takové konfigurace je to, že v sériovém rezonančním obvodu je vyšší napětí, tudíž se i do sekundáru indukuje větší napětí. Však to vidíte sami na fotkách. Výboje jsou fakt mrtě hustý ;-)

Sériový kondenzátor jsem v bedně vyfotil zapojený na výstupu polomostu(Ještě jeden malý poznatek, proč tam mám značený dolní konec primáru a horní. Ono totiž není jedno, jak se na polomost zapojí. Horní konec primáru by měl přijít na vývod mezi tranzistory a dolní konec pak do středu kondenzátorového děliče. Když to zapojíte opačně, žádné blesky se nekonají.) Je použit vysoce kvalitní od firmy Wima - typ FKP1, který snese vysoké impulsní zatížení - v klasickém Teslově transformátoru je na rezonančním kondenzátoru sinusové napětí, kdežto u SSTC se jedná o obdélníkový průběh. Takže ten kondenzátor je značně namáhán vysokým impulzním proudem. Méně odolnější jedinec se mi odpoledne při pokusu prorazil. A přitom to byl kond na 1500V. Ten momentálně vyhovující je pouze na 1000V. Primár ale nemám striktně naladěn na rezonanci. Navečer se mi to totiž podařilo různými kombinacemi kondenzátorů naladit asi přesně. Následovaly však ohlušující výboje asi padesát centimetrů dlouhé a značně rozložité. Úplně fascinován jsem na to zíral - tohle jsem doma ještě neviděl. Asi po minutě následovala ještě hlasitější prda a to byl jasný konec dvojice FETů IRFP460. Oba tranzistory se proměnily na celovodiče, trubičková pojistka 6,3A na síťovém přívodu se prakticky rozprášila na sklěnený píseček a ještě to vyhodilo jistič 16A v rozvaděči. Prostě nádhera. Grrr. Hned jsem vyměnil tranzistory a do série s primárem zařadil kapacitu trošku mimo rezonanci. S tím to chodí, jak vidíte na fotkách - první výboje jsou na poloviční usměrnění a staženou triakovou regulaci - výboje cca.20cm. Na druhé pak regulace naplno a na poloviční síťové usměrnění výboje něco přes 30cm. A ten rachot, jaký to vydává. Jsem naprosto spokojen.








Vložil: LTX   Dne: 25.11.2008   Čas: 21:12:56