Neoficiální stránky obce SopotniceNeoficiální stránky obce Sopotnice

 

 

...VN pokusy / výpis článku


Moje první VN pokusy - Jakubův žebřík

 Článek ze dne: 25.11.2008 (5092 přečtení)

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Pokud byste se rozhodli něco podobného vyrobit, přečtěte si pozorně následující upozornění :

Jelikož se jedná o vysokonapěťový zdroj - je potenciálně nebezpečný. V případě střídavého vn proudu může dojít při dotyku k popáleninám. V případě, že u transformátoru zůstane VN usměrňovač(Výstupní napětí je stejnosměrné), může dojít při dotyku osoby se srdeční vadou i k úmrtí. Veškeré pokusy provádíte na vlastní nebezpečí a autor nenese žádnou odpovědnost za případné škody. VN zdroj

Již od základní školy mne fascinuje vysoké napětí. Tehdy jsem vyrobil z relé a ploché baterie jednoduchý induktor - jedná se o princip stejnosměrného zvonku. Zapojíte do série cívku, rozpínací kontakt a baterii. Relé bzučí, na kontaktu hoří oblouk a na cívce se indukuje vyšší napětí. Dle fyzikálních zákonů se po rozpojení kontaktu indukuje napětí opačného směru a jeho velikost je závislá na indukčnosti. Obecně platí - čím více železa v jádře cívky, tím vyšší napětí. Ptáte se, na co jsem vyrobené napětí používal? Stačilo vyvést z cívky dva dráty a za ty se spolužáci chytali. Kdo déle vydrží. Jistě znáte ruskou dětskou hračku "Vyděržaj pioněr", kterou zpopularizoval film Pelíšky ;-) Bohužel, učitelka neměla pro moje aktivity pochopení a tak jsem dostal dvojku z chování. Ach jo ;-)

Jelikož jsem se v poslední době vrátil k bastlení a elektronice i doma, sestavil jsem vysokonapěťový zdroj z časovače NE555, spínacích tranzistorů a VN trafa z ČB televize CAMPING. Prapůvodně jsem si myslel, že to vyrábí standardních 16kV, jako velké černobílé telky, ale asi to bude nakonec méně. Z trafa je vyseparovaná usměrňovací dioda a celé to maká na frekvenci kolem 17 - 21kHz. Není divu - na to je to stavěné. Dokonce jsem nepřevíjel primární cívku - byla stavěná na napájení 12V. Trimry na plošňáku umožňují měnit frekvenci(Trimr P2) a střídu obdélníkových impulsů(Trimr P1). Tím se dá naladit výstupní napětí a tím i maximální délka oblouku. Klikněte si na schéma, následuje v dalším odstavci. Ještě ke schématu - použil jsem tzv.šuplíkové zásoby, takže na výstupu je použit tranzistor BU508 z pulsního zdroje. Pro toto využití má zbytečně vysoké závěrné napětí. Je možno použít třeba BU406 - ten stojí cca polovic - 15Kč.

VN zdroj

Oživený VN zdroj je napájen dvanácti volty z upraveného zdroje z PC - dává 12V a třináct ampér. Na internetu je k dosažení nespočet nenáročných úprav PC zdroje. Stačí hledat. Takže jsem hned do VN plošňáku připájel dva svislé a rozbíhající se dráty, abych vyzkoušel první vysokonapěťovou hříčku - Jakubův žebřík(V angličtině - Jacobs Ladder). Jedná se o názornou prezentaci fyzikálních zákonů. V nejbližším místě - to jest dole, se zapálí elektrický oblouk. Jelikož je žebřík napájen střídavým napětím, při průchodu napětí napětí nulou oblouk zhasne. Jenomže vzduch je vlivem ionizace vodivý, takže se znovu zapálí oblouk při průchodu proudu opačnou polaritou. To se neustále střídá v rytmu frekvence. Jelikož oblouk ohřívá vzduch a ten stoupá vzhůru, stěhuje se oblouk po drátech až do výšin. Na konci už nemá kam, tak ladným obloučkem zhasne. Děj se opakuje - na dolním konci se znovu zapálí šplhající oblouk. Nejvíce fascinované byly touto hračkou naše děti - i když se o žádnou hračku pro děti nejedná. Teď si můžete kliknout na video pokusu, které se nachází ZDE.

Jedná se pouze o začátky, momentálně se chystám postavit podstatně výkonnější Teslův transformátor - bude se jednat o polovodičově buzený stroj - tzv SSTC(Solid State Tesla Coil).

 

 | Článek vložil: LTX | Počet komentářů: 1 | Vytisknout článek |

..........................................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 24.2.2009   22:28:26

Jméno : Marek

Komentář k článku : 

Mohl bych se ze ptat jaké má parametry ta schottkyho dioda včlánku vn zdroj?? děkuji za odpověď

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

© Copyright Radek Lehký - LTX - 2006 - 2022     webmaster(zavinac)emartinka.cz

 

...obec Sopotnice

...dějiny obce

...zajímavosti

...fotogalerie

...okolí

...odkazy

...kontakt

.................................

...můj blog

...Tesla trafo

...elektronika

.................................

...fotoalbum

 
 

Odkazy:

Radio BEAT

Stránky mateřské školy Stonožka Sopotnice

Oficiální stránky obce Sopotnice

Teslův transformátor

Stránky obce Potštejn

Neoficiální stránky Potštejna

Obec České Libchavy

Obec Libchavy

Obec Sopotnice

 title=

Dnešní datum:
25.6.2022

Čas na serveru:
0:38:48


Webhosting:

www.FORPSI.com - profesionální webhosting

Používáme technologii ASP (Active Server Pages)

Technologie ASPIvo Lukačovič bloguje
...Ivo L. bloguje