Neoficiální stránky obce SopotniceNeoficiální stránky obce Sopotnice

 

 

...můj blog / výpis článku


Oprava tichého PC zdroje - Silentmaxx ProSilence...

 Článek ze dne: 08.07.2009 (5335 přečtení)

Minulý týden mne na Aukru zaujal kromě nové základní desky do tohoto PC i netypický zdroj. Jedná se o úplně tichý model bez větráků, který využívá pasivní chlazení vzduchem. Původnímu majiteli odešel jednou již během záruky a podruhé ho po záruce nechtěl posílat na opravu do Německa. Tak jsem v aukci zvítězil a zdroj mám za nějakých 130,- Původní cena byla někde kolem 100 eur. Jelikož pulsní zdroje běžně opravuji, i v tomto případě se jednalo o banální výměnu dvou vyschlých elektrolytických kondenzátorů. Proč se tak stalo, popíši v dalším odstavci.

Běžný PC zdroj má ventilátor na chlazení značně poddimenzovaných chladičů. Autoři tohoto zdroje šli směrem pasivního chlazení, takže se uvnitř zdroje nalézá značně členitě frézovaný hliníkový chladič, odvádějící teplo od spínacích tranzistorů na straně primární a usměrňovačů na sekundární straně. Vše je řádně napatláno bílou silikonovou vazelínou. Přenos tepla je pak ven ze zdroje realizován zadním černým chladičem. Právě kvůli němu jsem musel poprvé v životě prostříhat nůžkama na plech zadní výřez v case. Díry na šroubky sedí dle normy, ale ten velký otvor ani náhodou. A teď se dostávám k možná problematickému chlazení. V mém casu je zdroj umístěn na výšku a tudíž vzduch neproudí ideálně mezi žebry zadního chladiče. Za druhé - aby docházelo k předávání tepla přirozenou konvekcí, musí být chladiče dosti ohřáté - odpoledne se mi to podařilo rozpálit při renderování videa na nějakých 50 stupňů celsia. Pak není divu, že elyty uvnitř zdroje dostávají řádný tepelný záhul. Ale jinak se jedná o zdroj mimořádně masivní - bedýnka je vyrobena ze silného ocelplechu a zdroj tak kompletně váží minimálně tři kila. Je to prostě rarita.
 

 | Článek vložil: LTX | Počet komentářů: 0 | Vytisknout článek |

..........................................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

© Copyright Radek Lehký - LTX - 2006 - 2022     webmaster(zavinac)emartinka.cz

 

...obec Sopotnice

...dějiny obce

...zajímavosti

...fotogalerie

...okolí

...odkazy

...kontakt

.................................

...Tesla trafo

...VN pokusy

...elektronika

.................................

...fotoalbum

 
 

Odkazy:

Radio BEAT

Stránky mateřské školy Stonožka Sopotnice

Oficiální stránky obce Sopotnice

Teslův transformátor

Stránky obce Potštejn

Neoficiální stránky Potštejna

Obec České Libchavy

Obec Libchavy

Obec Sopotnice

 title=

Dnešní datum:
25.6.2022

Čas na serveru:
1:23:33


Webhosting:

www.FORPSI.com - profesionální webhosting

Používáme technologii ASP (Active Server Pages)

Technologie ASPIvo Lukačovič bloguje
...Ivo L. bloguje