Neoficiální stránky obce SopotniceNeoficiální stránky obce Sopotnice

 

 

...okolí / výpis článku


Rozhledna Vrbice...

 Článek ze dne: 11.6.2006 (5100 přečtení)

Novým turistickým lákadlem v podobě dřevěné rozhledny s ocelovým točitým schodištěm se může od podzimu 2005 pochlubit obec Vrbice nacházející se 4km od Kostelce nad Orlicí v okrese Rychnov nad Kněžnou. Vrcholek Kastelu (445 m), na jehož temeni stával kostel, nesl rozhlednu již v minulosti. Kolem roku 1937 zde armáda vystavěla triangulační věž, která byla vysoká 37 metrů. Ačkoliv nebyla oficiálně přístupná, lidé si vždy našli způsob, jak na ni vystoupat. Po válce již armáda o rozhlednu neprojevila zájem a ta připadla okresu. Na dřevěné konstrukci se postupně začínal projevovat zub času a v roce 1946 bylo rozhodnuto o jejím stržení. Třetina dřeva byla rozprodána, zbytek byl rozdělen na otop mezi místní občany.

O výstavbě nové rozhledny rozhodnulo zastupitelstvo obce na podzim roku 2004. Rozhlednu umístěnou poblíž vrcholku Kastel projektoval Antonín Olšina z Vysokého Mýta (rovněž navrhl rozhlednu Terezka u Proseče). Výška stavby je 29 metrů, přičemž vyhlídkové plošiny jsou v 11 a 25 metrech. Stavební práce zajistila dodavatelská firma Vaspo s.r.o. Vamberk v měsících srpen - říjen 2005. Kolaudace stavby proběhla 22. listopadu 2005. Finančně se na výstavbě podílelo Ministerstvo pro místní rozvoj (800 tis. Kč) v rámci Programu obnovy venkova, Královéhradecký kraj a obec Vrbice. Za rozhlednu obec zaplatila milion tři sta tisíc korun. Její skutečná hodnota je ale mnohem vyšší, neboť zahrnuje cca 50 kubických metrů dřeva z obecních lesů a téměř sedm set hodin práce dobrovolníků z obce. Stavbu si Vrbičtí dali jako dárek za vítězství v krajském kole soutěže o vesnici roku 2004 a za třetí místo v kole celostátním.

Oficiální zpřístupnění rozhledny proběhlo 15. dubna 2006 za účasti více než 1 tisíce lidí. Vstup na rozhlednu je zpoplatněný, v dubnu a květnu o víkendy a svátky, během hlavní turistické sezóny je otevřeno denně.


Informace poskytl: p. Bílek, starosta obce Vrbice

Foto: LTX, dne 10.6.2006


Související články:

Stránky obce Vrbice

 

Následují fotky - klikněte si na ikonky pro zvětšení:

Rozhledna v dáli :-) Vývěsní tabule :-) Prodejna vstupenek :-) Rozhledna :-) Stojan na kola :-) Pohled na prostranství :-)

 

 | Článek vložil: LTX | Počet komentářů: 0 | Vytisknout článek |

..........................................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

© Copyright Radek Lehký - LTX - 2006 - 2022     webmaster(zavinac)emartinka.cz

 

...obec Sopotnice

...dějiny obce

...zajímavosti

...fotogalerie

...odkazy

...kontakt

.................................

...můj blog

...Tesla trafo

...VN pokusy

...elektronika

.................................

...fotoalbum

 
 

Odkazy:

Radio BEAT

Stránky mateřské školy Stonožka Sopotnice

Oficiální stránky obce Sopotnice

Teslův transformátor

Stránky obce Potštejn

Neoficiální stránky Potštejna

Obec České Libchavy

Obec Libchavy

Obec Sopotnice

 title=

Dnešní datum:
25.6.2022

Čas na serveru:
1:31:33


Webhosting:

www.FORPSI.com - profesionální webhosting

Používáme technologii ASP (Active Server Pages)

Technologie ASPIvo Lukačovič bloguje
...Ivo L. bloguje