Neoficiální stránky obce SopotniceNeoficiální stránky obce Sopotnice

 

 

...zajímavosti / výpis článku


Svěcení praporu a znaku naší obce

 Článek ze dne: 30.09.2006 (5410 přečtení)

V letošním roce si naše obec připomíná řadu významných výročí. Ať už se jedná o 650 let od první písemné zmínky o obci Sopotnice, 360 let trvání školy v Sopotnici, či 60 let od zřízení měšťanské školy v obci. Na uplynulý sváteční čtvrtek 28.září, připadla oslava neméně důležitá - svěcení nového znaku a praporu naší obce.

Obor, jenž se věnuje znakům měst a obcí se nazývá heraldika. A právě odborník na tuto problematiku nejpovolanější, provedl konečný návrh znaku a praporu obce. Jednalo se o pana Zdeňka Velebného, majitele firmy Velebný a Fam z Ústí nad Orlicí, jenž je zároveň uznávaným výrobcem praporů a znaků. Firma pana Velebného je známa i v zahraničí. Po schválení návrhu obecním zastupitelstvem jej pan Velebný zaslal na konečné schválení Poslaneckou sněmovnou ČR. Ta jej schválila dne 9.5.2006. Slavnostní dekret si převzal starosta, pan Ladislav Martinec, z rukou předsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka, dne 25.května 2006 ve 14:30 hod. Mimo pana starosty se slavnostního aktu zůčastnila i paní Radoslava Nováková, členka rady obce. Celou událost zachytil na kameru pan Josef Hradecký.

Slavnostní svěcení znaku a praporu obce proběhlo ve čtvrtek 28.9. v místním kostele sv.Zikmunda. Tam jsme bohužel nešli, hlavně kvůli dětem. Ti mrňousové by hodinu v klidu jistě nevydrželi. Proto jsem se zůčastnil pouze kladení věnce u památníku padlých a po mši jsme se přesunuli k hospodě u Šafářů, kde se konala další část - předávání znaku a praporu starostovi obce - panu Martincovi. Akce proběhla za účasti V.I.P. hostů - několika poslanců a zástupce našeho kraje. Poté už následovalo představení školkových dětí a posléze i žáků místní základní školy. Bylo na co se dívat. Program zpestřilo i vystoupení mažoretek za doprovodu sopotnické dechovky.

Co říci závěrem? Celá akce se dosti vydařila a i počasí přálo. Ještě si dovolím citovat pana Miloslava Coufala, za autorský kolektiv Almanachu, vydaného k této velké události - Tak jako má každý stát své území, hymnu, vlajku a státní znak, má i naše obec své hranice a území, má svoji historii a nyní má i svůj znak a prapor. Je to symbolika, která zachycuje to, jak naši předci po celá staletí utvářeli krajinu, v níž žijeme a hodnoty, ke kterým se stále vracíme. Je to symbolika, která nám připomíná, byť jsme kdekoliv ve světě, odkud pocházíme, kde jsou naše kořeny, náš domov. Je to symbolika, která pomáhá, abychom se zde cítili dobře. Dobře jako doma.

 

Následují fotky - klikněte si na ikonky pro zvětšení:


Znak obce Sopotnice


Prapor obce Sopotnice


Slavnostní pozvánka


Oficiální program akce


Kladení věnce u památníku padlých


Kladení věnce u památníku padlých


U hospody u Šafářů


Vystoupení mažoretek


Pan starosta má slavnostní řeč


VIP hosté


Vystoupení žáků školy

 

 | Článek vložil: LTX | Počet komentářů: 0 | Vytisknout článek |

..........................................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

© Copyright Radek Lehký - LTX - 2006 - 2022     webmaster(zavinac)emartinka.cz

 

...obec Sopotnice

...dějiny obce

...fotogalerie

...okolí

...odkazy

...kontakt

.................................

...můj blog

...Tesla trafo

...VN pokusy

...elektronika

.................................

...fotoalbum

 
 

Odkazy:

Radio BEAT

Stránky mateřské školy Stonožka Sopotnice

Oficiální stránky obce Sopotnice

Teslův transformátor

Stránky obce Potštejn

Neoficiální stránky Potštejna

Obec České Libchavy

Obec Libchavy

Obec Sopotnice

 title=

Dnešní datum:
25.6.2022

Čas na serveru:
1:18:14


Webhosting:

www.FORPSI.com - profesionální webhosting

Používáme technologii ASP (Active Server Pages)

Technologie ASPIvo Lukačovič bloguje
...Ivo L. bloguje