Neoficiální stránky obce SopotniceNeoficiální stránky obce Sopotnice

 

 

...elektronika / výpis článku


Nový budič SSTC tesláku - Texas Driver

 Článek ze dne: 05.10.2009 (6341 přečtení)

Ještě na minulém Teslathoně na Moravě(12. - 13.9.2009) jsem měl svůj SSTC GDT(Gate Drive Transformer) budič tvořený diskrétníma polovodičema bez možnosti přerušovat buzení pomocí interrupteru. Prostě jsem nemohl přijít na způsob, jak to přerušovat. Výsledkem mých pokusů byla jenom solidní hromádka odpálených koncových FETů IRFP460A. Na Teslathoně mě právě Denis navedl na skvělou myšlenku - abych si objednal gatedrivery od Texas Instruments. Jedná se o typy UCC37321 a UCC37322. Jeden je invertující a oba dokážou dát až 9A do zátěže. Z USA mi přišly za pár dní a jedná se o samply - tedy zadarmo. Zapojení původního budiče naleznete ZDE.

Schéma SSTC TexasDriveru - obrázek .gif

Honem jsem se vrhnul do návrhu plošného spoje pro nový budič. Na něm se nachází VCO generátor tvořený obvodem 4046(Prozatím je laděný potenciometrem bez fázového závěsu), chystám však samokmitající zapojení, které se nemusí ladit a chytne se na rezonanční frekvenci připojeného Teslova transformátoru samo. Za VCO jsou oba dva Texas Drivery UCC37321 a UCC37322, které jsem ještě pro jistotu opatřil malým chladičem vyrobeným z chladiče PC chipsetu. Na plošňáku naleznete i síťový transformátor s celým zdrojem. Celek je umístěn do bedny od serverového zdroje a na přední straně nechybí dvojice modrých LEDek signalizujících provoz a také červená LEDka, která bliká v rytmu připojeného Interrupteru. Interrupter jsem připojil k budiči přes CINCH konektor.

Plošný spoj je nakreslen od ruky speciálním fixem z GESu a vyleptán v chloridu. Osazení a následné oživení neskrývá žádné záludnosti - pokud je uděláno vše pečlivě, budič běží na první zapnutí. Kondenzátory blokující napájení jsou osazeny těsně k oběma texasdriverům. Mezi výstupy driverů je zapojen primár transformátoru GDT(Ten se nachází v koncáku polomostu a vinutí je vinuto trifilárně zvonkovým drátkem na toroidní jádro z PC zdroje.). Trafo má převod 1:1 a má čtrnáct závitů. Aby v případě výpadku VCO 4046 neodešly gatedrivery, jsou odděleny od GDT kondenzátorem 2uF složeným ze dvou svitků 1uF paralelně.

 

 | Článek vložil: LTX | Počet komentářů: 0 | Vytisknout článek |

..........................................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

© Copyright Radek Lehký - LTX - 2006 - 2022     webmaster(zavinac)emartinka.cz

 

...obec Sopotnice

...dějiny obce

...zajímavosti

...fotogalerie

...okolí

...odkazy

...kontakt

.................................

...můj blog

...Tesla trafo

...VN pokusy

...fotoalbum

 
 

Odkazy:

Radio BEAT

Stránky mateřské školy Stonožka Sopotnice

Oficiální stránky obce Sopotnice

Teslův transformátor

Stránky obce Potštejn

Neoficiální stránky Potštejna

Obec České Libchavy

Obec Libchavy

Obec Sopotnice

 title=

Dnešní datum:
24.6.2022

Čas na serveru:
23:58:53


Webhosting:

www.FORPSI.com - profesionální webhosting

Používáme technologii ASP (Active Server Pages)

Technologie ASPIvo Lukačovič bloguje
...Ivo L. bloguje