Neoficiální stránky obce SopotniceNeoficiální stránky obce Sopotnice

 

 

...elektronika / výpis článku


Oscilátor s tyratronem TCH4B - rusky TХ4Б

 Článek ze dne: 7.2.2009 (6048 přečtení)

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Nejprve maličký Disclaimer: Následující článek popisuje zařízení, jenž může být vysoce nebezpečné a to již způsobem napájení - přímo z rozvodné sítě 230V. Toto zařízení by měly konstruovat pouze osoby mající odpovídající elektrotechnickou kvalifikaci. Tento článek neslouží jako návod a autor nenese jakoukoliv odpovědnost za případné škody na majetku a zdraví.

Dnes jsem hledal na půdě nějaké elektrosoučástky a podařilo se mi objevit pár ruských tyratronů - měl jsem je jako část výhry z republikového přeboru elektronické soutěže - konané někdy v roce 1985. No jo, jsem holt pamětník ;-) Zkoušel jsem zapojit tyratron jako oscilátor a celkem se to povedlo. Vyzkoušené zapojení se nalézá na jedné z fotek.

Ptáte se, co je to vlastně tyratron? Jedná se v podstatě o elektronku - triodu se studenou katodou. Aby mohla fungovat a naskočil v ní výboj, je plněna směsí plynů neon-argon.Jedná se o celkem historickou součástku, v dnešní době ji plně nahradily polovodičové tyristory. Tento tyratron TCH4B se s největší pravděpodobností vyskytoval v nějaké ruské černobílé televizi.

Až do dnešního dne jsem neměl odvahu takovouto součástku zapojit do obvodu. Na netu jsem si nalezl provozní údaje - anodový proud - 3mA, max napětí na anodě - 220V. Jelikož nemám potřebné trafo, tak je to napájené přímo ze sítě. Napětí na filtračním elytu dosahuje výše 320V, takže jsem bleskurychle spočítal anodový odpor - vyšlo mi 100kOhm. Ten odpor paralelně k elytu je vybíjecí, pro jistotu.

S nedočkavostí jsem zapojil takový bastl - hnízdo, ale bylo to jen o ten pokus. Prozatím jsem nenašel smysluplnější využití. Obvod naskočil na první zapnutí a já se kochal nádherně teplým výbojem uvnitř baňky. Posléze došlo i na osciloskop a já tak mohl zjistit, že z toho oscilátorového zapojení leze pilovitý průběh s amplitudou 15V. Multimetr vpravo pak ukazuje skutečné anodové napětí za tím anodovým odporem - jedná se o 160V. Takže vše běží v normálu.

 

 | Článek vložil: LTX | Počet komentářů: 2 | Vytisknout článek |

..........................................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 2.3.2020   7:44:29

Jméno : Karel masar

Email : karelmasar(zavinac)post.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den! Brouzdam po internetu ohledně TC a koukám že popisujete oscilátor z tyratronu.pisete že jste jich získal více v nějaké soutezi v 85.Nesměle se ptám jestli jsou k mání?A kolik kusů ,za nějakou rozumnou cenu.diky k.m.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 18.12.2011   14:39:57

Jméno : Vinczenzo

Email : pcprcek(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Taký tyratron mali v jednom Sovietskom domovom zvončeku, čo som kúpil v ukrajinskom Kyjeve. Ale všetky dráty tam spojili do jednej kopy, dodnes neviem čo s tým tyratrónom vlastne pri tom zvonení chceli riešiť. Už ho nemáme, potom chceli niečo modernejšie, tak sa kúpil elektronický melodický miesto tohto.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

© Copyright Radek Lehký - LTX - 2006 - 2022     webmaster(zavinac)emartinka.cz

 

...obec Sopotnice

...dějiny obce

...zajímavosti

...fotogalerie

...okolí

...odkazy

...kontakt

.................................

...můj blog

...Tesla trafo

...VN pokusy

...fotoalbum

 
 

Odkazy:

Radio BEAT

Stránky mateřské školy Stonožka Sopotnice

Oficiální stránky obce Sopotnice

Teslův transformátor

Stránky obce Potštejn

Neoficiální stránky Potštejna

Obec České Libchavy

Obec Libchavy

Obec Sopotnice

 title=

Dnešní datum:
25.6.2022

Čas na serveru:
1:21:51


Webhosting:

www.FORPSI.com - profesionální webhosting

Používáme technologii ASP (Active Server Pages)

Technologie ASPIvo Lukačovič bloguje
...Ivo L. bloguje