Neoficiální stránky obce SopotniceNeoficiální stránky obce Sopotnice

 

 

...elektronika / výpis článku


Úprava PC zdroje na regulovatelný...

 Článek ze dne: 27.11.2008 (6705 přečtení)

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Každý, kdo se zabývá nějakým tím bastlením, potřebuje občas laboratorní napájecí zdroj. K tomu se skvěle naskýtá jedna levná varianta(Nebo varianta vyloženě zdarma - stačí zajít do sběrného dvora). Mám na mysli zdroj z PC, který poskytuje dostatečný proud a bezpečné napětí pro blbnutí. Nedávno jsem si jeden zdroj upravil pro napájení měniče s televizním VN transformátorem - napájím tím VN zdrojem Plazma kouli a Jakubův žebřík. Pro zajímavost - pracuji ještě na Teslově transformátoru v provedení SSTC, DRSSTC, SGTC. Klikněte si na jednotlivé odkazy ;-) Jenomže ten PC zdroj dává pevné výstupní napětí a také bylo nutné zatížit zdroj +5V odporem, aby to fungovalo. Většina zdrojů je totiž postavena tak, aby musely být zatíženy obě větve - +12V a +5V. To se odstraní právě mnou dnes zrealizovaným řešením.

Ještě než otevřeme kryt PC zdroje, musím Vás varovat. Uvnitř plechovky se nachází nebezpečné síťové napětí 230V AC a také usměrněné napětí 310V DC. Nevím co je horší, ale oboje šíleně kope a u méně odolnějších jedinců může způsobit vážné komplikace. Proto varuji - bez elektro kvalifikace to raději ani nezkoušejte. Autor navíc nenese jakoukoliv odpovědnost za veškeré škody na majetku a zdraví.

Tak se do toho pustíme - nejprve je nutno vyhledat řídící integráč spínaného zdroje. Mívá různá označení a vesměs se jedná o TL494(Ekvivalenty - KA7500, KIA494, DBL494 a podobné šílenosti). Nalezněte vývod číslo jedna - při pohledu zvrchu obvodu to je ten první dolní od zářezu na IO. Na něj je připojen odporový dělič - viz moje schéma. Stačí vypájet původní odpory a nahradit je trimrem, spolu s potenciometrem, regulujícím výstupní napětí. Úprava je velice jednoduchá. Poté stačí trimrem nastavit regulaci do požadovaného pásma. Já měl potenciometr s hodnotou 10k, takže to reguluje od 5V do 12V(Jinak jsem ze zdroje dostal 10A, což odpovídá jeho historické ATX velikosti - 235W). Pokud byste použili poťák s větším odporem, dostanete širší rozsah, minimum je však na třech voltech. Ještě jeden postřeh - jakmile napětí přesáhne nějakých 13V, tak vypne nadpěťová ochrana, původně chránící periferie PC. Asi by ji bylo nutné vyřadit, ale to nechám na někom jiném. Následuje v obrázku schéma úpravy, klikněte si pro větší:


Ještě malá ekologická poznámka - zdroj nevypínejte jako u klasického PC rozpojením zeleného a černého vodiče. To potom zůstává věčně v chodu zdroj +5V pomocný a ten sežere celkem dost energie. Já vřadil do síťové cesty klasický vypínač, takže se to vypne opravdu dokonale.

 

 | Článek vložil: LTX | Počet komentářů: 0 | Vytisknout článek |

..........................................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

© Copyright Radek Lehký - LTX - 2006 - 2022     webmaster(zavinac)emartinka.cz

 

...obec Sopotnice

...dějiny obce

...zajímavosti

...fotogalerie

...okolí

...odkazy

...kontakt

.................................

...můj blog

...Tesla trafo

...VN pokusy

...fotoalbum

 
 

Odkazy:

Radio BEAT

Stránky mateřské školy Stonožka Sopotnice

Oficiální stránky obce Sopotnice

Teslův transformátor

Stránky obce Potštejn

Neoficiální stránky Potštejna

Obec České Libchavy

Obec Libchavy

Obec Sopotnice

 title=

Dnešní datum:
25.6.2022

Čas na serveru:
1:14:19


Webhosting:

www.FORPSI.com - profesionální webhosting

Používáme technologii ASP (Active Server Pages)

Technologie ASPIvo Lukačovič bloguje
...Ivo L. bloguje