...elektronika / výpis článku
Článek ze dne: 27.4.2009 (6229 přečtení)
Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu
Po dokončení svého prvního Teslova transformátoru buzeného elektronkou - VTTC1, jsem zápasil s přetěžováním elektronky 6P45S při maximálním výkonu a výbojích přes deset centimetrů do vzduchu. Anoda elektronky se rozžhavila doruda již po půlminutovém provozu. Řešením byla stavba interrupteru, který by chod tesláku přerušoval. Řešit něco v primáru MOTu nemá příliš význam, takže jsem se zaměřil na Stacatto Driver, který jsem tak obdivoval na Teslathoně u Limkeho. Jeho big VTTC s elkou GU-5B, má spínanou katodu triakem proti zemi. Toto řešení, včetně zapojení elektronické části pochází od Stevena Warda - http://stevehv.4hv.org/staccato.htm Takže bylo rozhodnuto, hned jsem se pustil do stavby.
Schéma Stacatto Driveru - obrázek .gif
Schéma elektronkového VTTC1 - obrázek .gif
DPS mám navrhnutou ručně na čtverečkovaném papíře, poté nakreslenou speciálním fixem a vyleptanou v chloridu železitém. Po osazení všech součástek jsem to zapnul a stacatto driver fungoval hned bez problémů a bez nutnosti nějakého nastavování. Jelikož je zařízení synchronizováno se sítí - je nutné jeho sfázování s anodovým napětím elektronky. Jak vidíte na schématu zapojení VTTC1, elka je napájena jednocestně usměrněným a nefiltrovaným napětím. Pokud není driver sfázován, žádné výboje se nekonají. Stačí přehodit primární, nebo sekundární vývody na napájecím transformátoru - mám použité trafíčko do DPS s výkonem 1,9W.
Následuje pár postřehů a zkušeností s provozem přerušovače. Při správně naladěném stacattu se maličko prodlouží výboje a teslák můžu provozovat nepřetržitě. Maximálně to běželo dvě hodiny bez červenání anody elky. Naprosto super. Jenom jsem musel přestat regulovat výkon triakovým regulátorem a ke slovu přišel klasický regulační autotransformátor. Když to běželo přes triakovou regulaci, k žádnému přerušování nedocházelo.
Maličký comment k fotkám - první dvě ukazují návrh a výrobu DPS. Dále mám vyfocenou osazenou desku - oba dva potenciometry jsou připojeny přes šroubovací svorkovnice. Na poslední fotce jsou výboje dlouhé cca 15cm. Následuje video.
VIDEO - Stacatto Driver a VTTC1
| Článek vložil: LTX | Počet komentářů: 3 | Vytisknout článek |
..........................................................................................................................
Vloženo : 5.1.2019 13:48:53
Jméno : Radek
Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz
Komentář k článku :
Používám tento driver ve spojení s transformátorem buzeným elektronkou GU81M a GU5B. Funguje naprosto spolehlivě, takže chyba rozhodně nebude v zapojení samotném. Mimochodem, autorem schématu je Steve Ward.
............................................................
Vloženo : 23.8.2016 1:39:21
Jméno : marek1
Email : 52marek(zavinac)email.cz
Komentář k článku :
hoj :) stavěl jsem tento driver pro můj VTTC s elektronkou 6p36s, tento driver porad hoří :) polovodiče a vše okolo odchází takže podle mě tento driver nesnese to spínání VN části :) ... nedoporučuji akorád zklamání a vyhozené peníze :)
............................................................
Vloženo : 21.4.2011 18:21:36
Jméno : Gard
Email : kamil.hala21(zavinac)seznam.cz
Komentář k článku :
Chtěl jsem se zeptat jestli bude staccato driver chodit na triakovou reguolaci řízenou U2008 protože mám teslák kterej jede super, ale láká mě staccato. Děkuji Hála
............................................................
© Copyright Radek Lehký - LTX - 2006 - 2024 webmaster(zavinac)emartinka.cz
...dějiny obce
...zajímavosti
...fotogalerie
...okolí
...odkazy
...kontakt
....................................můj blog
...Tesla trafo
...VN pokusy
...fotoalbum
Odkazy:
Stránky mateřské školy Stonožka Sopotnice
Oficiální stránky obce Sopotnice
Dnešní datum: